Uroki szwedzkich miasteczek - Vadstena /fotorelacja/


Szwedzkie miasteczka mają swój niepowtarzalny urok. Każde z nich jest w pewnym sensie magiczne. Jednym z nich jest Vadstena – położona w rejonie Östergötland nad jeziorem Vättern.  Właśnie tam chciałabym Was dziś zabrać w Internetową podróż poprzez moje zdjęcia z wakacji. Mam nadzieję, że spodoba się Wam to miasteczko i zechcecie tam kiedyś pojechać.

 
 
Zatem, co możemy zwiedzić w Vadstenie? Polecam iść przez miasto w kolejności, w której podam miejsca.
RENESANSOWY ZAMEK (Vadstena Slottet)
Jest to znak rozpoznawczy tego miasta. Został wzniesiony przez Gustawa I Wazę jako forteca, która miała chronić środkową część Szwecji. Trochę później został przekształcony w rezydencję mieszkalną przez syna Gustawa. Obecnie zamek jest główną atrakcją miasta.

 
VÄTTERN
Odchodząc od zamku warto zatrzymać się przy drugim co do wielkości jeziorze w Szwecji i po prostu zachwycić się pięknem przyrody przez chwilę.
 
KOŚCIÓŁ KLASZTORNY (Vadstena klosterkyrka)
Kolejny obiekt w mieście, którego nie można ominąć. W okolicy kościoła znajdziemy klasztor brygidek, a w samym kościele relikwiarz św. Brygidy (jak się po latach okazało znajdują się w nim nie tylko jej kości, ale i 12 innych osób), gwieździste sklepienie, rzeźbę „Ekstaza św. Brygidy”, piękne organy, a także… plac zabaw dla dzieci.

MIASTO

Na zakończenie wycieczki polecam spacer wzdłuż Storgatan i podziwiać uroki tego miasteczka, a pod drodze wstąpić do lodziarni, w której możemy kupić lody domowej roboty o typowo szwedzkich smakach, np. polkagirs, lukrecja, czy też DAIM.

Komentarze

Popularne posty