15 inspirujących portali skandynawskich


Zanim zaczęłam prowadzić własnego bloga śledziłam inne dotyczące skandynawskiej tematyki. Tak, nie tylko o Szwecji, bo interesuje mnie również Finlandia, Islandia oraz Norwegia. Jednak to Sverige najbardziej skradła moje serce. W tym wpisie chcę Was nakłonić do czytania i oglądania różnych blogów i vlogów o tematyce skandynawskiej. Przygotowałam listę moich ulubionych blogów, a także kanałów na Youtube o tej tematyce. Pewnie znacie większość z nich, ale mam nadzieję, że poznacie nowe strony i chętnie będziecie zaglądać na ich social media. Trzeba docenić ciężką pracę tych ludzi.

 
 

SZWECJA

Szwecjoblog – blog Natalii był nie tylko moim pierwszym ulubionym o Szwecji, ale pierwszym jaki zaczęłam czytać w ogóle. Autorka jest niesamowicie kreatywna, fascynuje ją język szwedzki oraz jest doktorantką na filologii szwedzkiej. Napisała również książkę "I cóż, że o Szwecji". Warto również zaglądać na Facebooka Szwecjobloga, ponieważ Natalia dodaje tam bardzo ciekawe rzeczy związane ze Szwecją.

 

Swedish Princesses – Marlena chyba najbardziej wyróżnia się spośród blogerów piszących o Północy, bowiem pasjonuje ją szwedzka rodzina królewska.  Dzięki niej, praktycznie codziennie możemy dowiedzieć się, co dzieje się na dworze u Bernadotte, szczególnie skupia się na Victorii, Madeline oraz Sofie. Systematyczne i szybkie opisywanie najnowszych wydarzeń, to jedna z największych zalet jej bloga. Jeśli ciekawi Was, co słychać u szwedzkich księżniczek, musicie zapoznać się z tym portalem.

 

Direction: Sweden – autorka bloga, Gabi, pochodzi z Lublina, ale obecnie mieszka w Sztokholmie. Na jej stronie znajdziecie wpisy podróżnicze (nie tylko dotyczące zwiedzania Szwecji!), ale odnajdziecie również sporo informacji o kulturze Szwecji, a także o szukaniu pracy i życiu w tym pięknym kraju. Piękne miejsca, ciekawostki o Szwecji, a także kulisy życia na emigracji – czego chcieć więcej?

 

poFIKAsz?  – tego bloga prowadzą trzy pozytywne dziewczyny: Matylda, Aldona oraz Anita. Ostatnimi czasy bardzo prężnie rozwijają swój portal pisząc o kulturze szwedzkiej. Prowadzą cykl poświęcony szwedzkim ciekawostkom, w którym przybliżają nam interesujące zjawiska, które były/są obecne w Szwecji. Jakby tego było mało, Matylda niedawno wyemigrowała na studia do Sztokholmu, więc zdaje nam regularnie sprawozdania z życia za Bałtykiem.

 

Szwedzka półka – teraz coś dla miłośników dobrej literatury, bo Marta właśnie o tym pisze. Na jej blogu znajdziecie recenzje książek, a czasem nawet i filmów, które zostały stworzone przez szwedzkich pisarzy/reżyserów. Jej teksy są napisane nieskażoną polszczyzną, a to za sprawą tego, że autorka jest z wykształcenia polonistką. Po zajrzeniu na bloga Marty jestem pewna, że Wasza lista książek do przeczytania wzrośnie i przestaniecie liczyć ilość pozycji na niej… o ile jeszcze liczycie.

 

Kundelek na Biegunie – za tą stroną stoi Konrad, Agnieszka i ich pies Bocca. W te wakacje wyprowadzili się do Szwecji i mieszkają w Skellefteå, ponieważ Konrad podjął studia na tamtejszej uczelni. Na swojej stronie pokazują realia mieszkania w Laponii. Choć jeszcze nie mieli do czynienia z tamtejszą zimą, jestem pewna, że będą zdawać relacje z tego, jak przetrwać te chwile daleko na Północy. Wielbiciele czworonogów też odnajdą się na ich social mediach, ponieważ jest to dla nich bardzo ważny temat i poświęcają na to bardzo dużo miejsca na swoich stronach. Jest również kanał Kundelka na Youtube z cudownymi ujęciami Agi.

 

SKANDYNAWIA

Marchewkowa Skandynawia – Paulina jest studentą skandynawistyki w Krakowie, mimo iż jest na linii szwedzkiej, pasjonują ją wszystkie kraje nordyckie. Pomimo tego, że na jej blogu wpisy pojawiają się dość rzadko, to aktywnie działa na Facebooku i Instagramie. Dużo podróżuje i zawsze zdaje relacje ze swoich wyjazdów. Mieszkała w Finlandii przez rok, była w Norwegii i Danii, ale to Szwecja, do której jeździ najczęściej, najbardziej skradła jej serce.

 

Skandynawski blog Vigdis – jest to fascynujący blog o Skandynawii, ale nie tej, którą znamy obecnie, ponieważ Agnieszka pisze o średniowieczu w krajach północnych. Na jej blogu znajdziemy wiele informacji o wikingach, runach, amuletach, poznamy baśnie staro skandynawskie. W sercu Agnieszki jest zarówno Szwecja, jak i Norwegia, więc na jej social mediach znajdziemy wiele zdjęć z tych krajów.

 

FINLANDIA

Polka w Finlandii - dla odmiany teraz będzie o kanale na Youtube. Prowadzi go Aleksandra, która od wielu lat pasjonuje się Finlandią, a około roku temu przeprowadziła się właśnie do tego kraju. Na kanale opowiada o kraju tysiąca jezior, informuje nas o trudach nauki języka fińskiego, pokazuje piękne miejsca, które zwiedza wraz ze swoim chłopakiem – Finem, a także udziela rad dotyczących życia w Finlandii.

 

Suomika – jeśli chcecie nauczyć się języka fińskiego, to ten blog jest dla Was. Monika pisze o fińskiej gramatyce, uczy słownictwa, pokazuje tajniki tego języka poprzez skojarzenia. Co więcej, w Gdyni oraz na Skype prowadzi kursy z języka fińskiego. Napisała również e-booki do nauki tego trudnego języka, które można kupić na jej stronie. Na jej blogu znajdziemy również informacje o kraju Świętego Mikołaja.

 

Finolubna – tego bloga prowadzi zakochana w Finlandii Ola. Na jej portalu znajdziemy wpisy dotyczące zarówno języka fińskiego, jak i kultury Suomi. Często recenzuje książki oraz pisze o muzyce. Na jej mediach społecznościowych znajdziemy również ciekawe linki i artykuły, które wynajduje w Internecie oraz udostępnia. Jeśli więc chcecie zasięgnąć do wiedzy na temat Finlandii, śmiało wpadajcie na stronę tej zakęconej na punkcie kraju tysiąca jezior blogerki.

 

NORWEGIA

Trolltunga – jest to gdańska szkoła języka norweskiego. Jednak jest to szkoła nieszablonowa. Nie dość, że uczą w sposób niekonwencjonalny, to jeszcze prowadzą bloga o Norwegii, na którym piszą o tym kraju, jego kulturze itp. Jakby tego było mało, to ich dwie lektorki – Magda i Ewelina – prowadzą kanał na Youtube, na którym opowiadają o Norwegii, języku norweskim, a często też nagrywają filmiki, jak rozmawiają w tym języku. Co drugą sobotę Trolltunga prowadzi darmowe, otwarte spotkania w Gdańsku, na których można porozmawiać sobie po szwedzku, norwesku lub duńsku z osobami, które uczą się tych języków, a czasem wpadają na te spotkania nawet Skandynawowie (z takiej okazji nie można nie skorzystać!).

 

Pat i Norway  – Patrycja, to Polka, która w Norwegii zaczynała jako au-pair. Obecnie mieszka tam i jest w związku z Norwegiem. Na swoim blogu pisze o kulturze norweskiej, tamtejszym języku oraz ciekawostkach związanych z tym krajem. Na Facebook’u obserwujemy, jak wygląda komunikacja polsko-norweska, ponieważ jej chłopak Ørjan podjął się nauki polskiego, a Patrycja pokazuje nam fragmenty ich konwersacji z nierzadko zadziwiającymi rozwiązaniami językowymi jej chłopaka.

 

ISLANDIA

IceStory – tych państwa chyba nie trzeba Wam przedstawiać. Berenika i Piotr poznali się przez Instagrama, a potem zostali szczęśliwą parą. Razem mieszkają na Islandii i pokazują ten dziki, ale i przepiękny kraj. Bardzo dużo zwiedzają, są ciekawi świata i baaardzo mili, a także życzliwi. W tym roku wydali swoją pierwszą książkę "Szepty kamieni. Historie z opuszczonej Islandii". Na ich blogu przeczytacie o Islandii, zwiedzicie z nimi ten dziewiczy ląd oraz znajdziecie opowieści o tym kraju.

 

DANIA

Ukryty Kot – przez bardzo długi czas szukałam jakiegoś bloga o Danii i proszę bardzo mamy tutaj świeżutką stronę o kraju hygge. Na tym portalu znajdziecie dwie sekcje: Ukryty Kot oraz Przyczajony Niedźwiedź. Pierwszą z nich prowadzi Aleksandra, a drugą Piotr. Mieszkają w Danii i są parą. Piszą o tym kraju i nieźle im to wychodzi. Z tego, co wiem, Aleksandra uczy się języka duńskiego, a Piotr tam pracuje. Dzięki nim poznacie realia życia w tym skandynawskim państwie z punktu widzenia Polaków.

Komentarze

  1. Ørjanek taki sławny :D dzięki za umieszczenie w zestawieniu! :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Twój blog jest warty obserwowania, więc nie mogło go tu zabraknąć <3 koniecznie go pozdrów!

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty