Muzycy, którzy są ze Szwecji, ale mało kto o tym wie


Od kiedy ABBA wygrała Eurowizję w 1974 roku, przemysł muzyczny zaczął się rozwijać w Szwecji. To, że Szwedzi są w tym świetni nie ulega wątpliwości. Z łatwością potrafimy przytoczyć choć jeden utwór Roxette, Månsa Zelmerlöw’a, czy też Sabatonu. Jednak każdy, kto choć trochę szperał w Internecie, aby poszukać szwedzkich inspiracji muzycznych niejednokrotnie doznawał szoku widząc wśród nich swoich idoli z dzieciństwa. ALE JAK TO ONI SĄ ZE SZWECJI?! – typowa reakcja, prawda? Nie ma tu się co dziwić. W Szwecji znajomość języków obcych jest na bardzo wysokim poziomie, a artyści śpiewając i udzielając wywiadów brzmią jak osoby anglojęzyczne, bo zachowują zasady poprawnej fonetyki i gramatyki, jaka funkcjonuje w języku angielskim. Dziś chciałabym Wam pokazać pięć przykładów muzyków, których znamy z radia, a wiele osób nie wie, że są ze Szwecji.

 
 
EUROPE

 

Tych panów chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Jak ktoś usłyszy w radiu The Final Countdown, od razu zaczyna nucić melodię wraz z dźwiękiem gitar. Podejrzewam, że część z Was robi to nawet w tej chwili czytając moje słowa. Zespół największą sławę odniósł w latach 80. W wielu krajach do Europe przyczepiła się łatka zespołu jednego przedmiotu. No bo serio, czy przeciętny człowiek potrafiłby wymienić ich jakąś inną piosenkę? Co ciekawe, w 2003 roku zespół został reaktywowany po 11 latach nieaktywności i nadal możemy wybrać się na ich koncert.
 
 

SEPTEMBER

 

O September słyszało się w Polsce często, sporo osób związanych ze Szwecją słyszało też o Petrze Marklund, ale niewielu z nich wie, że to jedna i ta sama osoba. Jej piosenki śpiewane pod pseudonimem były hitem wielu imprez, a słowa łatwo wpadały do głowy. Piosenkarka wykonując piosenki pod swoim prawdziwym nazwiskiem śpiewa głównie po szwedzku. Artystka pretendowała do uczestnictwa w Eurowizji reprezentując Słowenię (jest pół Szwedką, pół Słowenką), ale się niestety nie udało.
 
 

ANETTE OLZON

 

Podejrzewam, że wiele osób myślało, że Anette Olzon jest Finką, ponieważ przez pięć lat śpiewała w zespole Nightwish, który jest właśnie z Finlandii. NIC BARDZIEJ MYLNEGO! Anette jest z pochodzenia Szwedką. Znana jest również z piosenki October and April, którą nagrała razem z innym fińskim zespołem – The Rasmus. Obecnie prowadzi karierę solową.
 
 
 

AMY DIAMOND
Któż by zapomniał o tej uzdolnionej trzynastolatce śpiewającej przebój z wielu stacji radiowych – What’s In It For Me? No cóż, Amy już od dawna nie ma trzynastu lat, a obecnie ma na koncie dwadzieścia pięć wiosen. Leci ten czas, no nie? Jedyne, co się nie zmieniło to jej związek z muzyką. Piosenkarka nadal tworzy, lecz już nie pod pseudonimem, a podpisuje się prawdziwym nazwiskiem  - Deasismont.

 
 

VELVET

 

Utwory tej piosenkarki znacie na pewno z dyskotek. Velvet, a w rzeczywistości Jenny Marielle Pettersson, była popularna w Polsce w szczególności w latach 2006-2007. Artystka brała udział dwa razy w Melodifestivalen, ale ani razu nie odniosła sukcesu. Jej najbardziej znanymi piosenkami są Fix Me oraz Chemistry.

 

 

Komentarze

  1. Velvet i September <3 moje miłości z czasów szkolnych! :D

    OdpowiedzUsuń
  2. A w radiu nie puszczaja np Robyn, Tove Lo, Icona Pop, Zara Larsson,Miriam Bryant,First Aid Kit juz nie wspomne o Avicii, Alesso czy Swedish House Mafia....czy wszyscy wiedza ze to tez Szwedzi?

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty