Perfekcyjna fika

 

Szwedzi często zadają sobie pytanie Vad är typisk svenskt? (Co jest typowo szwedzkie?). Jedną z najpowszechniejszych odpowiedzi jest fika. Skoro tu jesteście, na pewno obiło się Wam te pojęcie o uszy. A już na pewno musicie je kojarzyć, jeśli śledzicie moje social media. Jeśli nawet mniej więcej wiecie, czym jest owa fika zostańcie tu, bo znajdziecie tu kompleksowy (przynajmniej tak myślę) opis tego zwyczaju.

 
Zacznijmy od początku. Czym jest tak naprawdę ta cała fika? Ogólnikowo jest to przerwa na kawę i ciastko. To wiemy już, nie? ALE to nie jest dokładne wyjaśnienie tego zwyczaju. W Szwecji taka „przerwa” pełni zupełnie inne funkcje. Przede wszystkim jest to okazja do rozwijania życia społecznego. W ten sposób Szwedzi spotykają się ze znajomymi, nawiązują przyjaźnie nawet ze współpracownikami. Jakby tego było mało, bardzo często się zdarza, że fika jest etapem, który poprzedza randkowanie (zatem jeśli podoba się Wam jakiś Szwed lub Szwedka to już wiecie, jak zrobić pierwszy krok, nie dziękujcie).
 
Ok. To teraz czas, zastanowić się, gdzie można fikować (att ta en fika). I znowu mamy tu dowolność. Najczęściej jest to kawiarnia, cukiernia, praca, dom, podwórko. Czy to znaczy, że nie będąc w Szwecji możemy robić sobie fiki? JAK NAJBARDZIEJ! Jednak, moim skromnym zdaniem, możecie pić kawę i jeść ciastko, czy to tam Wam się podoba innego w Polsce, Szkocji, Armenii, Jemenie, Burundii i jeszcze w pozostałych państwach na świecie, ale nigdzie, powtarzam NIGDZIE nie będzie to taka atmosfera fikowania, niż jakbyście robili to w Szwecji. Serio, autopsja. Żadne picie kawy/herbaty/lemoniady (niepotrzebne skreślić) i jedzenie słodkości nie miało takiego klimatu, jak to w Vaxholm.Skoro już wiecie „z czym to się je”, należy wiedzieć, z czym to się naprawdę je (Zdezorientowany/-a? Patrz na cudzysłów i czytaj dalej). Zatem zastanówmy, co Szwedzi jedzą podczas fiki (fikabröd). Najczęściej jest to kannelbulle, czyli bułeczka cynamonowa. Jest ona tak popularna, że 4 października obchodziliśmy już osiemnasty raz Dzień Bułeczki Cynamonowej. Inne potrawy, jakie są najczęściej jedzone podczas fiki to: słodycze (godis), kanapka (smörgås), semla (w Polsce spotkałam się z nazwą omlet lub ptyś), tartaletka oraz wiele, wiele innych słodkości, które możemy zjeść fikując. Przejdźmy do kolejnej kwestii. Czy faktycznie podczas fiki pije się kawę? Owszem, jednak nie jest to przymus. W rzeczywistości pije się jeszcze herbatę, sok, lemoniadę,… co tylko Wam się spodoba. Skąd więc te dane dotyczące kawy? Szwecja, zaraz po Finlandii, jest największym konsumentem tego napoju na świecie.
 


 
Skoro już jesteśmy przy temacie fiki, to szwedzki zespół Go Royal (kocham ich <3) nagrał utwór, dzięki, któremu możecie się dowiedzieć, jak ten szwedzki zwyczaj… może znieść nienawiść na świecie. Posłuchajcie sami.
 

Czytacie jeszcze? Jeśli tak to bardzo się cieszę. Dziś upływa pół roku, od kiedy prowadzę tego bloga. Jestem w szoku, jak to się rozwinęło. Kiedy zakładałam ten portal, nie spodziewałam się, jaką radość będzie mi sprawiało pisanie dla Was tekstów, przekazywanie tego, co wiem, dzielenie się z Wami tym, co czytam, jakie metody związane z nauką języka szwedzkiego. Bardzo dużo się nauczyłam szykując teksty na tę stronę. Sama widzę, jak bardzo mój styl pisania się poprawił, jak mój szwedzki poszedł do przodu, jak fantastycznie jest mieć pasję, którą można się dzielić i ktoś to docenia. Dziękuję Wam za każde polubienie, czy na Instagramie, czy na Facebooku, każdy komentarz, każde wyświetlenie i za miłe słowa w wiadomościach i e-mailach. Nawet nie wiecie, jakiego kopa do dalszego działania daje świadomość, że podoba się Wam to, co piszę i że lubicie moje teksty. Tusen tack!

Komentarze

Popularne posty